Co włączyć w UEFI, żeby Windows 11 zaczął działać?

win11 and uefi only
win11 and uefi only

 

Wszyscy oczekujący na premierę Windows 11 mają powody do radości, ponieważ aktualizacja systemu Windows 10 do aktualnej będzie absolutnie darmowa. Pojawia się jednak pewien problem natury technicznej. Dotyczy on komputerów i laptopów, które zostały wyprodukowane minimum 3 lata wcześniej, czyli w 2018 roku i starsze. Wiele modeli tych właśnie sprzętów nie będzie spełniała oczekiwań systemu Windows 11. Wprawdzie korzystać już można z metod instalowania testowego Windows 11 dla laptopów ze starym Intel Core i5 trzeciej generacji, ale to nie rozwiązuje całego problemu w zarodku. Czy możliwe będzie operowanie Windows 11 za pomocą UEFI?

Windows 11 – współpraca z UEFI oraz Legacy

 

Wiele sprzętów informatycznych wkraczających na rynek po 2012 roku uruchomiono metodami UEFI lub Legacy. Instalacja systemu Windows 11 w Legacy wymagać będzie od nas:

  • sformatowania dysku twardego w trybie Master Boot Record
  • stworzenia przez system partycji odzyskiwania Recovery
  • stworzenia partycji systemowej (500 MB – 1GB)
  • stworzenia partycji głównej

Aby Windows 11 zaczął działać w oparciu o UEFI, konieczne jest sformatowanie dysku w trybie GPT.

Windows 11 – sprawdzamy zgodność naszego sprzętu z wymogami Microsoftu

Zbadać zgodność z wymaganiami systemowymi pomoże nam program PC Health Check. W tej chwili może być problem z jego pobieraniem, więc jako rozwiązanie zastępcze poleca się także aplikację WhyNotWin11, w wielu przypadkach o wiele efektywniejszą w działaniu, do tego dostępną za darmo na platformie GitHub. W ten sposób szczegółowo dowiemy się, na ile nasz komputer jest dostosowany do nowych warunków Windows 11 i czy są jakiekolwiek szanse na to, by wersję 10 automatycznie zamienić na wersję 11. Niestety, procesory 32 – bitowe dyskwalifikują wszystkich posiadaczy komputerów w walce o zainstalowanie Windows 11.

Windows 11 – włączamy system operacyjny

O ile będzie taka możliwość, tryb Legacy należy na samym wstępie zmienić na UEFI. Pojawią się przy tym dodatkowe opcje z Windows 10, a Fast Boot uruchamiać się będzie znacznie szybciej. Poziom współpracy z UEFI na naszym sprzęcie sprawdzimy poprzez wyłączenie i ponowne włączenie przejść BIOSu. Trzeba kolejno włączać przyciski F1, F2, F10, F12. Jeśli jest taka możliwość, warto zapoznać się z uwagami producentów sprzętu, na którym pracujemy. Jeżeli Boot Options daje możliwość przejścia z Legacy na UEFI, nie wprowadzajmy tego rozwiązania natychmiast. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o dostosowaniu dysku naszego sprzętu do startu (GPT). W przeciwnym wypadku system po prostu nie zadziała.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Sliding Sidebar